160. Masă tip Boulle pentru salon, în stil Napoleon III, amplu intarsiată, primul sfert al sec. XX

  • Atelier european
    lot.estimate: 2.500,00 EUR
    lot.estimate: 2.500,00 EUR - 3.500,00 EUR
    lot.sold_post: 2.500,00 EUR
lemn de diverse esențe marchetat, furniruit; bronz turnat, cizelat
Masă de salon cu picioare galbate, terminate în saboți metalici, superior decorată cu bust feminin cu scut convențional. Blatul oval este realizat în tehnica marchetăriei lui Charles Boulle cu motive "à la Bérain" pe fond ebenizat; bordură festonată larg și decorată cu bronz cu ornamente lambrechit. La nivelul centurii se află un sertar cu motiv decorativ central espagnolette din bronz.
  • custom: 76 x 147 x 89 cm