147. Rar vas Gu, din bronz patinat, decorat cu crizanteme, perioada dinastiei Ming, China, sec. XVI-XVII

    lot.initial-price: 700,00 EUR
    lot.initial-price: 700,00 EUR
bronz turnat, cizelat, gravat, patinat
Interesantul vas ritualic chinezesc din bronz, de tip „Gu", datează din timpul dinastiei Ming. În acea perioadă, pe fondul unui interes pentru antichitatea chineză, se reia, printre altele, și producerea unor vase din bronz, precum acest vas de tip „Gu”, a cărui formă arhetipală poate fi regăsită încă începând cu dinastia Shang (sec. XVI-X î.e.n.). Vasul este decorat, în spiritul celor antice, cu motive florale și avimorfe.
  • custom: h=16.5 cm, d=13.5 cm