125. Pușcă de vânătoare germană, posibil armurier Hans Stockmann (activ 1590-1639), bogat decorată, sfârșitul sec. XVI. Armă de panoplie

    lot.initial-price: 4.500,00 EUR
serie 60
Pușcă de vânătoare, cu cremene și rotiță, cu țeava lisă și bătătorul original, bogat decorată cu scene de vânătoare și motive florale, realizate din os intarsiat în lemn. Mecanismul de dare a focului cu cremene și rotiță, atribuit ca invenție lui Leonardo da Vinci, în jurul anului 1500, a rezolvat problema portului armelor încărcate și gata de executare a focului, fără primejdia ca jarul fitilului să se stingă.
  • custom: l=118 cm; cal=16 mm