95. Katar, cu teacă, India, sfârşitul sec. XIX, perioda India Britanică

    lot.initial-price: 650,00 EUR
    lot.initial-price: 650,00 EUR
lamă: oţel wootz; mâner: intarsie din aur
Katar sau katara este un tip de pumnal din Asia de Sud. Arma se caracterizează prin mânerul orizontal în formă de "H", care are ca rezultat lama așezată deasupra articulațiilor utilizatorului. Unic în Asia de Sud, este cel mai faimos pumnal indian.
  • custom: l=39 cm