76. Important vas ritualic din bronz de tip "Fang ding", decorat cu măști "Taotie", perioada dinastiei Zhou de Vest, China, sec. X-IX î.e.n.

    lot.initial-price: 9.000,00 EUR
bronz turnat, cizelat
”Fang ding” se numără printre cele mai rare vase ritualice din Epoca Bronzului, iar lotul prezent, decorat cu o motivul bovideului pe fond de leiwen și măști taotie, este un exemplu excepțional și se numără printre cele mai spectaculoase de acest gen. Forma sa rectangulară și dimensiunea conferă acestui vas un sentiment de echilibru și armonie, în timp ce patina verde care s-a dezvoltat uniform pe suprafața sa înfrumusețeză designul. Vasele ritualice de tip ”fang ding” (pătrate) au o istorie îndelungată în China. Ele au fost mai întâi fabricate din ceramică în perioada Erlitou (2000-1500 Î.E.N) și au fost ulterior fabricate din bronz în perioada Erligang (1510-1460 Î.E.N.). În dinastiile Shang și Zhou de Vest, fang ding-urile erau făurite pentru a fi folosite în practicarea cultului strămoșilor sau alte ceremonii de sacrificiu, iar dreptul de proprietate asupra lor pare să fi fost strict reglementat. În timpul dinastiei Zhou de Vest, micii nobili ai Chinei feudale primeau dreptul de a deține trei astfel de vase (fiecare), înalții ofițeri cinci, demnitarii șapte și Împăratul nouă.
  • depth: 12 cm
  • width: 20 cm
  • height: 25 cm
provenance
Colecția unui important diplomat român