313. Cartierul Omval [1645; tiraj sec. XVII-XVIII]

  • Rembrandt van Rijn
    lot.sold: 6.000,00 EUR
    lot.estimate: 6.000,00 EUR - 9.000,00 EUR
    lot.sold: 6.000,00 EUR
semnat și datat, gravat, dreapta jos, ”Rembrandt, 1645”
acvaforte şi gravură cu acul
Colecționarul și dealerul de artă Paul Davidshon se năștea în Danzigul prusac în 1839, însă mare parte din viață a petrecut-o în marile orașe ale Europei, făcând carieră în Londra, Viena și finalmente Berlin. Cariera în domeniul artelor și-a început-o în Londra, în 1862, anul în care se stabilea în capitala Regatului Britanic. În cei 40 de ani de colecționat și vândut artă, Davidshon avea să creeze una dintre cele mai vaste colecții de gravură europeană, axat în special pe numele celebre ale secolelor XVI-XVII, de la creația lui Albrecht Dürer, la capodoperele Epocii de Aur Flamande ale lui Rembrandt von Rijn sau ale lui Adriaen van Ostade. Imensa sa colecție avea să se dizolve în anii 1920-1921, prin trei vânzări succesive. Cariera de gravor a lui Rembrandt începea prin 1926, când artistul începea să realizeze primele gravuri cu acul. Timp de circa 40 de ani, Rembrandt va realiza o operă grafică excepțională, plăcile realizate de acesta devenind reper în gravura mondială pentru toate generațiile ulterioare. Peisajul surprins în placă de Rembrandt reprezintă o imagine de la marginea Amsterdamului, realizată în 1645. Omval era o peninsulă de fapt, luându-și numele din cuvântul neerlandez „omvalenn”, ce înseamnă a se prăbuși. Gravura este lucrată în perspectivă generoasă, în maniere alternative: în planul îndepărtat e lucrat doar în acvaforte malul râului Amstel și linia de case alături de o moară, în timp ce prim planul, și anume salcia ce ascunde cuplul de iubiți, este realizat prin alternanța gravurii cu acul și acvaforte. Gravura este inventariată de Adam Bartsch (1757-1821), părintele Istoriei Artei în domeniul gravurilor la cat. B209 din „Le Peintre Graveur”.
  • width: 22.5 cm
  • height: 18.5 cm
notes
marca colecţiei P. Davidsohn (Lugt 654) cu peniţa în cerneală brună; însemnări în creion, "Filigrane aux armes d’Amsterdam; Rembrandt Paysage Eau-forte originale. Tirage ancien sur papier de Hollande"
1645; tiraj sec. XVII-XVIII
provenance
începutul sec. XX, colecţia Paul Davidsohn (1839-1927), colecţionar, negustor, colaborator British Museum, vândută în 1920 la Leipzig.