320. Mireasa evreică (Soția artistului) [1635; tiraj sec. XVII]

  • Rembrandt van Rijn
    lot.sold: 10.000,00 EUR
    lot.estimate: 10.000,00 EUR - 18.000,00 EUR
    lot.sold: 10.000,00 EUR
semnat și datat, gravat, stânga jos, "R.,1635"
acvaforte, gravură cu acul şi dăltiţă
În anul 1635, Rembrandt van Rijn avea 29 de ani și locuia împreună cu soția sa, Saskia van Uylenburgh într-un apartament pe Nieuwe Doelenstraat (Noua Stradă), din Amsterdam, de unde cinci ani mai târziu urma sa picteze celebra sa lucrare „Rondul de Noapte”. Popular și cu comenzi multiple, Rembrandt își câștiga renume internațional în primul rând datorită gravurilor sale, care circulau prin întreaga Europă. Contrar tendințelor academiste ale Franței și ale statelor Italiei, Rembrandt era remarcat și de pictorul Guercino ca fiind un „un mare virtuoso” al artei gravurii, imprimările sale pe hârtie fascinând cei mai mari colecționari ai Europei din prima jumătate a secolului al XVII-lea. Numele de „Mireasa evreică”, în fapt „De grote Joodse bruid” provine cel mai probabil din inventarierea realizată de Adam Bartsch, influențat de tradiția evreiascătipică pentru secolul al XVIII-lea. Iconografia prezintă mireasa evreică care își întâmpină soțul cu părul despletit și ținând în mână Ketubah, un document prenupțial tipic pentru cultura evreiască, în care erau stipulate drepturile și îndatoririle mirelui. Acea mireasa evreică idenficată de Bartsch era presupusă a fi fiica medicului Ephraim Bonus, însă astăzi este recunoscută drept soția lui Rembrandt, Saskia van Uylenburgh, cea cu care era însurat deja de un an la momentul realizării gravurii de față. Placa a cunoscut 5 stadii intermediare, primele două surprinzând doar bustul modelului. Gravura poartă inventarul B340 din Le Peintre Graveur”, A. Bartsch și este stadiul IV al plăcii, stadiul final cunoscând și evidențierea cărămizilor din partea dreaptă sus.
  • width: 17 cm
  • height: 22 cm
research_info
Gravură Stadiu IV.
notes
marca colecţiei P. Davidsohn (Lugt 654) cu peniţa în cerneală brună; însemnări în creion, "Eau-forte originale tirage sur papier filigrané Lis de Strasbourg, Epreuve aux armes D’Amsterdam"
1635; tiraj sec. XVII
provenance
începutul sec. XX, colecţia Paul Davidsohn (1839-1927), colecţionar, negustor, colaborator British Museum, vândută în 1920 la Leipzig.