134. Ceas Thuret Paris, în stil Ludovic al XV-lea, a doua jumătate a sec. XVIII

    lot.estimate: 4.000,00 EUR
    lot.estimate: 4.000,00 EUR - 6.000,00 EUR
carcasă din lemn; intarsii din alamă şi ormolu; bronz
Monumental pendul cartel, realizat în manieră Ludovic al XV-lea, lucrat în manieră Boulle, etichetat Thuret Paris. Familia de ceasornicari Thuret este recunoscută ca fiind una dintre remarcabilele dinastii de meşteşugari în orologerie din Parisul secolelor XVII şi XVIII. Cadranul este din bronz decorat şi aurit, având 12 cartuşe emailate pentru cifrele romane. Piesa necesită revizie.
  • custom: 94 x 36 x 16 cm