88. Deosebit secretaire Bonheur du jour, în stil Napoleon III, a doua jumătate a sec. XIX

    lot.sold: 3.500,00 EUR
    lot.estimate: 4.000,00 EUR - 5.000,00 EUR
    lot.sold: 3.500,00 EUR
lemn exotic strunjit, ebenizat, intarsiat; alamă gravată; bronz turnat, cizelat
Splendid secretaire „bonheur du jour”, în stil Napoleon III, cu două corpuri suprapuse, cel inferior pe picioare galbate cu aplicații de bronz, espagnolettes, cu blat formând suprafața de scris. Corpul superior, cu sertare mici la bază, conține dulăpaș închis prin uși, surmontat de fronton cu palmetă și urne laterale. Decorul bogat, realizat în manieră Boulle, e constituit din volute vegetale bogate și vasce cu flori.
  • custom: 170 x 82 x 87 cm