140. Garnitură de salon formată din masă, canapea, pereche de scaune şi pereche de fotolii, sfârşitul sec. XIX

    lot.sold: 2.750,00 EUR
    lot.estimate: 800,00 EUR - 1.200,00 EUR
    lot.sold: 2.750,00 EUR
lemn strunjit, sculptat, policromat, parțial aurit; marmură; material textil
Garnitură amplă de salon, formată din masă, canapea, două fotolii și două scaune. Piese monumentale sunt realizate în stil eclectic, mixând elemente baroce cu elemente rococo: picioare galbate, brațe amplu evazate, centuri festonate decorate abundent cu motive vegetale, spătare cu ajurate, alternând suprafețe pline, tapițate, cu treiaje. Tapițerie recentă.
  • custom: masă: 78 x 81 x 61 cm; canapea: 110 x 146 x 47 cm; fotolii: 110 x 65 x 53 cm; scaune: 105 x 47 x 46 cm