64. Vedere spre Santa Maria della Salute [1926-1932]

  • Nicolae Dărăscu
    lot.estimate: 14.000,00 EUR
    lot.estimate: 14.000,00 EUR - 22.000,00 EUR
semnat dreapta jos, cu roșu, "N. Dărăscu"
ulei pe pânză
Dărăscu ajunge în deceniul al treilea al secolului trecut să fie recunoscut drept unul dintre cei mai reprezentativi artişti în manieră impresionistă autohtoni. Drumul parcurs de pictor a produs totuşi altă apariţie a sa în întregul tablou plastic românesc. Desigur că secretul din spatele dezvoltării artistice se regăseşte în acumularea succesivă a diverselor influenţe, căpătate atât în timpul studiilor cât şi ulterior. Începând cu anii ’20, Dărăscu reuşeşte să îşi adapteze stilul la necesităţile rezolvării problemelor ce ţin de construirea volumelor. Culoarea guvernează întreaga compoziţie, iar suprafeţele sunt coordonate exclusiv de volumele pictate. Însă complexul cromatic dezvoltat este şi el supus procesului de epurare. Culoarea îşi pierde din consistenţa pură cu care era folosită în primele perioade, iar contrastul devine unealta unei game cromatice aprofundate. Paleta se esenţializează, până în punctul în care putem observa în peisajele lui Dărăscu, în special în cele din perioada 1926-1928, o bivalenţă cromatică, modelată în jurul galbenului şi roşului. Desigur că întregul complex cromatic este subordonat tonurilor de albastru, mai ales în cazul Veneţiilor realizate în această perioadă, ştiindu-se faptul că peisajele lui Dărăscu sunt mereu coordonate de consistenţa apei. Amintind de picturile realizate la mijlocul sec XIX de către J.M.W. Turner în care pictorul britanic picta tot din depărtare cupolele celebrei catedrale, Dărăscu picta în maniera-i atât de specifică una dintre compozițiile definitorii ale ciclului dedicat Veneției.
bio
Catalogul Expoziţiei Retrospective &quot;Nicolae Dărăscu&quot;, Muzeul de Artă al Republicii Socialiste România, Bucureşti, 1966<br />DRĂGUȚ, Vasile, &quot;Nicolae Dărăscu&quot;, Ed. Meridiane, București, 1966
  • width: 80.5 cm
  • height: 65 cm
1926-1932