141. Menaru și Menan [1950]

  • Wanda Sachelarie-Vladimirescu
    lot.sold: 500,00 EUR
    lot.estimate: 500,00 EUR - 800,00 EUR
    lot.sold: 500,00 EUR
semnat și datat dreapta jos, cu negru, ”W.S. (1)950”
tempera pe sticlă
Tensiunea liniei și a culorii o aproprie de Wanda Sachelarie Vladimirescu de geometrismul și cromatica lui Kandinsky. Indiferent de maniera de execuție, în centrul picturii sale rămâne subiectul. Confluența dintre tangibil și plăsmuiri iraționale ne relevă un imaginar debordant, pe care artista și-l va cultiva necontenit până la sfârșitul vieții. Studiază la București, cu profesori precum Frederic Storck sau Alexandru Tzigara-Samurcaș și urmează, apoi, conform tradiției epocii, drumul Parisului. Vitalitatea compoziției și coloritul pregnant, forța de expresie și energia debordantă sunt doar câteva dintre caracteristicile viziunii proprii ale operei artistei. Lucrarea de față a fost oferită în dar chiar de către artistă bunei sale prietene, poeta Mariana Dumitrescu, autoarea nuvelei „Întoarcerea din adâncuri”, operă pe care Wanda Sachelarie Vladimirescu a ales să o transcrie pictural. Absolventă magna cum laude a Facultății de Litere și Filosofie, dar și a Academiei de Muzică și Artă Dramatică la secțiunea de Artă Dramatică, Mariana Dumitrescu se va arăta vizibl interesată de spectacolele muzical-dramatice. A debutat ca actriță și asistentă de regie la Teatrul Național din București însă s-a preocupat îndeaproape de construirea libretelor de balet ale lui Mihail Jora. Condeiul său i-a dictat și poeme sau nuvele, iar artiști de renume precum Mihail Jora vor compune muzică pe versurile sale. ”Întoarcerea din adâncuri” este una dintre nuvelele fantastice scrise de Mariana Dumitrescu. Textul cuprinde elemente de legendă, mitologie și folclor și reprezintă un punct de întâlnire între baladă, legendă și basm. Subiectul central e reprezentat de dragostea protagoniștilor (Menaru și Menan) care învinge orice. Mihail Jora declara că ”[...] nu am avut alt merit decît acela de a fi descoperit minunatul scenariu al Marianei Dumitrescu, scenariu ce m-a entuziasmat într-atît, că nu am știut ce face altceva decît să-l încadrez muzical. [...]”. Premiera a avut loc în data de 12 mai 1965, pe muzica lui Mihail Jora și cu o coregrafie semnată de Oleg Danovschi la Teatrul Național de Operă și Balet. Wanda Sachelarie Vladimirescu surprinde esența libretului prin câteva tușe expresive – plasează perechea androgină în centrul compoziției, înconjurată de întinderea de apă. Regăsim corăbii și vase de pescuit, dar și cerul sugerat prin linia neagră, care se estompează ușor. Metonimiile pictoriței recompun imaginarul textului prietenei sale și redau o lume fantastică într-o viziune inedită.
bio
GRIGORESCU, Dan, ”Wanda Sachelarie Vladimirescu”, Editura Meridiane, București, 1993.
  • width: 20 cm
  • height: 17 cm
1950