103. Pe malul Dunării [1912]

  • Camil Ressu
    lot.sold: 34.500,00 EUR
    lot.estimate: 15.000,00 EUR - 25.000,00 EUR
    lot.sold: 34.500,00 EUR
semnat dreapta jos, cu albastru, ”C. Ressu”
ulei pe pânză
Cu o pictură inspirată din adevărul vieții, opera artistului Ressu va fi creată sub pecetea realismului vizual, unde clarul și veridicul vor predomina. Renunțarea la formele academice și apropierea de „primitiv”, fenomen caracteristic începutului de secol XX, va da naștere unei apropieri a artiștilor față de arta populară, îmbrățișată la rându-i și de Ressu, care va așeza viața de la sat în centrul creației sale. O va reda în nenumărate ipostaze, ilustrând satul românesc în realitați solemne. Preocupările sale de colorist, remarcate încă de la primele sale expoziții, vor dezvălui o mare concentrare asupra materiei cromatice, evidențiată prin surprinderea multiplelor vibrații ale naturii, precum și ale luminii, obținută prin intermediul culorii locale, pe care artistul o va trata în armonii îndrăznețe. Concentrări exaltate și aprinderi cromatice, alături de îmbinări ale picturalului și ale constructivismului vor putea fi observate și în cadrul operei „Pe malul Dunării”, prezentă în anul 1913 la prima expoziție personală a artistului, susținută la Ateneul Român, când va expune mai multe lucrări cu acest subiect. Opera va fi prezentă de asemenea și în cadrul expoziției retrospective itinerante de la București, Târgu Mureș, Cluj și Galați din anul 1955, precum și în cadrul expoziției postume, dedicate centenarului nașterii artistului, de la Muzeul de Artă al Republicii Socialiste România, București, din anul 1982. (G.M.)
bio
ENESCU, Teodor, „Camil Ressu”, Ed. Academiei Republicii Populare Române, București, 1958. SCHOBEL, Doina, Catalogul „Expoziției retrospective Camil Ressu. Pictură și grafică”, Muzeul de Artă al Republicii Socialiste România, București, 1981-1982. ENESCU, Teodor, „C. Ressu”, Ed. Meridiane, București, 1984.
  • width: 90 cm
  • height: 66 cm
research_info
Opera a participat la prima expoziție personală a artistului, de la Ateneul Român, București, 1913, cat. 3. Opera a participat la expoziția retrospectivă itinerantă de la București (Sala Dalles), Târgu Mureș, Cluj, Galați, 1955, cat. 38. Opera este reprodusă în „La peinture roumaine au XXe siècle”, Edition en langues etrangeres, Bucarest, 1956, f. 34, sub titltul „Beteliers de Galatzi”. Opera este reprodusă în monografia „Camil Ressu”, Theodor Enescu, Ed. Academiei Republicii Populare Române, București, 1958, la p. 50, fig. 26, sub titlul „Bărci de țărani la Măcin”. Opera a participat la expoziția retrospectivă „Camil Ressu. Pictură și sculptură”, dedicată centenarului nașterii artistului, de la Muzeul de Artă al Republicii Socialiste România, București, februarie – aprilie 1982 și este reprodusă în catalogul expoziției la p. 120, cat. 24, sub titlul „Barcagii la Galați”. Opera este reprodusă în monografia „C. Ressu”, Theodor Enescu, Ed.Meridiane, București, 1984, fig. 154, sub titlul „Bărci cu țărani la Măcin”. Opera este reprodusă în articolul „L exposition retrospective C. Ressu, artiste du people de la R.P.R.”, Radu Bogdan, L'art dans la Republique Populaire Roumaine, nr. 10, 1995, la p. 60. Opera este semnalată în articolul „Camil Ressu”, K. H. Zambaccian, SCIA, nr. 3-4/1955, p. 170.
1912
provenance
colecția istorică Radu Voinescu; colecția istorică Hedwiga Voinescu; colecția istorică Gheorghe Costin