133Т. Eleganță (Portretul Mariei Bibescu)

  • Carol Popp de Szathmari
    lot.sold: 7.500,00 EUR
    lot.estimate: 4.000,00 EUR - 6.000,00 EUR
    lot.sold: 7.500,00 EUR
semnat stânga jos, cu negru, ”Satmary”
ulei pe pânză
Secolul al XIX-lea a consacrat numele lui Carol Popp de Szathmari printre cele mai mari personalități artistice românești, dar și printre primii fotografi ai Europei și totodată realizatorul primului reportaj fotografic de război din lume. Își formează personalitatea artistică în Transilvania, la Pesta cu Anton Chladek, la Roma sau la Viena, iar în anul 1837 revine în țară, unde va fi preocupat de reprezentarea oamenilor de la sat în pictură. Va continua să realizeze călătorii de studii și descoperă arta lui Delacroix, Rafel, Tizian sau Rubens, după lucrările cărora execută copii. Deschide primul atelier fotografic în 1844, la București, asumându-și astfel rolul de prim artist fotografic român. Va fi fotograf de război în Crimeea, acolo unde va realiza peste 200 de fotografii pe care le include într-un album. Exemplare ale acestui album vor ajunge în posesia unor personalități precum împăratul Napoleon al III-lea, regina Victoria sau împăratul Franz Josef, iar o copie va fi expusă în cadrul expoziției internaționale de la Paris. În 1877, va fi prezent ca pictor de front în Războiul de Independență, alături de Nicolae Grigorescu și Sava Henția. În epocă, Carol Popp de Szathmari a fost unul dintre puținii deținători de cunoștințe în domeniul restaurării, astfel că și-a asumat corectarea și restaurarea mai multor lucrări rămase de la Grigorescu. Szathmari va fi pictorul și fotograful curții domnești din Muntenia, însă peregrinările sale îl vor purta de-a lungul mai multor curți și interioare aristocrate. Artistul își va construi o relație de interdependență între plastică și fotografie și va împrumuta celei dintâi detaliile minuțioase și precizia necesare unui demers rezonabil. În creația sa predomină atât peisajele în care sunt surprinse cadre naturale, sate, case sau biserici, cât și figura umană. Fascinantele sale întâlniri cu diferitele zone ale țării prin care îl poartă itinerariul său se transcriu într-o serie de cromolitografii și acuarele destinate porturilor, obiceiurilor și tradițiilor populare. Oaspete al curților imperiale și al festivităților domnești, el realizează veritabile documentări ale personalităților vremii. Artistul ni se dezvăluie, prin urmare, atât în postura de pictor al omului simplu, cât și în cea de pictor și fotograf al familiilor de viță nobilă: Al. Dimitrie Ghica, Gh. Bibescu, Barbu Știrbei, regina Elisabeta sau alte personalități din Cluj sau Sibiu. O regăsim în mod frecvent pe Marițica Bibescu (descendentă pe linia Văcăreștilor), doamnă a țării la momentul la care Carol Popp de Szathmari o transpune pictural, soția domnitorului Gheorghe Bibescu. Cu origini boierești (tatăl, bunicul și unchiul său activau în politică sau se îndeletniceau cu arta condeiului), a fost principesa-consoartă a țării între anii 1845-1848. Izvoarele epocii o descriu ca posesoare a unei frumuseți excepționale, fapt ce a dus la existența unui val de intrigi și supoziții cu privire la viața sa amoroasă și la momentul înfiripării poveștii de dragoste dintre aceasta și Gh. Bibescu. Marițica Bibescu a fost o promotoare a artelor, în special a literaturii române. Din opera lui Szathmari se păstrează desene și picturi înfățișând-o pe principesa țării în haine țărănești tradiționale, fiind considerată, probabil, prima doamnă care a adoptat această modă. Un portret oficial realizat de Szathmari în 1845 ne-o prezintă pe M. Bibescu într-un port ce îmbină specificul argeșean cu acela bizantin. Portretele sale sunt o mărturie incontestabilă a caracterului academist pe care îl adoptă artistul în pictură. Utilizează un limbaj migălos și demonstrează o deosebită atenție în redarea detaliilor, respectând cu sfințenie trăsăturile care compun personalitatea modelelor sale - atât ca trăsături ale chipului, cât și ca elemente de recuzită (hainele, podoabele). Studiază îndelung psihologia personajelor sale și redă caracterul acestora prin gestică (postura, expresia facială, poziționarea mâinilor încrucișate în planul inferior, deasupra rochiei ample) și plasarea lor într-un decor specific, care să sporească statutul social (interioarele de viță nobilă). Artistul reușește, așadar, să se impună într-o dublă ipostază: aceea de pictor-fotograf și excelează, fără îndoială, în executarea creațiilor sale din ambele domenii. (D.C.)
bio
DEAC, Mircea, ”Lexicon critic și documentar”, Editura Medro, București, 2008. ”Carol Popp de Szathmari – pictor și fotograf – ”, Muzeul Național Cotroceni, București, 2012.
  • width: 76.5 cm
  • height: 91.5 cm