40. Țiteră din lemn de brad, decorată cu motive zoomorfe, atelier urban, Bucovina, începutul sec. XX [early 20th Century]

    lot.initial-price: 250,00 EUR
    lot.sold: 400,00 EUR
    lot.initial-price: 250,00 EUR
    lot.sold: 400,00 EUR
scânduri din lemn de brad, corzi metalice, pigmenți minerali; tăiat, finisat scândurile, îmbinat scândurile pentru cutia de rezonanță, decupat orificiile pentru sunet, fixat penele din lemn/ suporții corzilor, sculptat cap de cal pentu a fi atașat instrumentului, decupat și pictat colțișori decorativi
Tipologia formei: cutie de rezonanță dreptunghiulară, terminată la un capăt cu un cap de cal, iar la celălalt capăt colțișori decupați și pictați. Decor: formă sculpturală atașată instrumentului. Compoziție decorativă și categorii de motive: zoomorfe - cap de cal redat naturalist. Cromatica: cafeniu, culoarea naturală a lemnului patinat. Starea de conservare este bună.
  • width: 17.5 cm
  • height: 90 cm
early 20th Century