86Т. După ploaie la Băneasa [1902-1904]

  • Ştefan Luchian
    lot.sold: 25.000,00 EUR
    lot.estimate: 15.000,00 EUR - 25.000,00 EUR
    lot.sold: 25.000,00 EUR
semnat stânga jos, în tuș, "S. Luchian"
acuarelă și creion pe hârtie
Principalele motive picturale ce au fost surprinse de Ștefan Luchian apar în imaginarul acestuia după 1900. Paradoxul face că la sfârşitul anului 1901 artistul rămânea parţial paralizat în urma unei boli spinale, dar a continuat să lucreze, în anii care au urmat creând cele mai desăvârşite opere. În peisajele sale angajamentul luat faţă de viaţă devine limpede, prin ritmurile vesele create prin tuşele largi şi contrastele dintre culorile strălucitoare şi tonurile delicate. Luchian este un pictor al naturii de vară, al luminii pline de căldură şi al sărbătorii vieţii vegetale, cele mai multe dintre peisajele sale fiind evocări lirice ale ritmurilor generatoare de viaţă ale universului şi ale bucuriei de a trăi. Anii 1908 şi 1909 marchează un apogeu în dimensiunea peisagistică a operei sale, impresiile lăsate de lunile de vară în care a pictat la Brebu şi la Moineşti urmărindu-l apoi o lungă perioadă. Şederea la Brebu i-a fost benefică lui Luchian, ajutându-l să-şi recapete pute-rile şi aducându-i împliniri în planul creaţiei, după cum reiese dintr-o scrisoare în care povestea traiul de acolo. La Brebu a lucrat în pastel şi creioane colorate, tehnici care îi permiteau să transpună direct şi cu acurateţe efectele luminii şi schimbările coloritului plantelor sub acţiunea ei. Nuanţele catifelate ale pastelului erau potrivite sensibilităţii sale, asemănându-le cu praful de pe aripile fluturilor. În dialogul cu natura, s-a întrebat mereu cum sunt priveliştile ce-l atrăgeau şi ce anume le era caracteristic, spre a-l oglindi. Pictat într-o tehnică rapidă, respectiv acuarela, peisajul de față prezintă unul dintre sejururile de studiu întreprinse de Luchian la începutul secolului XX. Pictorul surprinde o vedere tipică pentru impresioniști, fiind atras de efectul de lumină specific unui moment anume – în cazul de față, după ploaie. Opera cunoaște și o variantă în ulei, fapt ce ne evidențiază importanța pe care motivul l-a avut în opera peisagistă a lui Luchian. "După ploaie la Băneasa" cunoaște un traseu documentar interesant, fiind amintită pentru întâia oară în cronica dedicată de Leo Bachelin (bibliotecarul Casei Regale) în anul 1914, în urma expoziției Luchian-Dărăscu.
bio
CEBUC, Alexandru, Luchian, Monitorul Oficial, Bucureşti, 2007 CIOFLEC, Virgil, Luchian, Ed. Cultura Naţională, Bucureşti, 1924 COMARNESCU, Petru, Luchian, Ed. de Stat pentru Literatură şi Artă, Bucureşti, 1955
  • width: 35 cm
  • height: 18 cm
research_info
Opera a participat la expoziția "Luchian-Dărăscu", Palatul Ateneului Român, Sala Exarcu, februarie 1914. Opera a participat la expoziția inaugurării Fundației Ioan I. Dalles, expoziția "Andreescu-Grigorescu-Luchian", București, 1932, cat. 20. Opera este reprodusă în monografia "Luchian", Petru Comarnescu, Ionel Jianu, E.S.P.L.A., București, 1956 la cat. 101, pag. 141. Opera a participat la expoziţia "Ştefan Luchian", Muzeul de Artă al R.P.R, 16 iulie-10 noiembrie 1957 și este menționată în catalogul expoziției la cat. 203, pag. 87. Opera a participat la expoziția "Luchian. Peisajul și compoziția în aer liber", Muzeul de Artă al R.S.R., București, 1968 și este menționată și reprodusă la cat. 79, pag. 134. Opera este menționată și descrisă de criticul de artă Leo Bachelin în "Exposition Luchian et Dărăscu", din "La Politique", 28 feb/13 mart 1914: "Village de Băneasa, une fine aquarelle où les notes grises et bleues sont d'une délicatesse exquise". Opera este menționată în catalogul expoziției retrospective "M.W. Arnold", Muzeul de Artă al R.S.R., catalog de Georgeta Peleanu, București, 1970 la pag. VII. Opera a participat la expoziția "Luchian și Independenții", Artsafari 2017 și este reprodusă în catalogul expoziției la pag. 98. Pe verso, etichetă de participare în expoziţia "Ştefan Luchian", Muzeul de Artă al R.P.R, 16 iulie-10 noiembrie 1957.
1902-1904
provenance
colecția Elena și dr. Iosif Dona; colecția Maruca Dona; patrimoniul Muzeului de Artă al Republicii Socialiste România; patrimoniul Muzeului Colecțiilor de Artă de pe lângă Muzeul Național de Artă al României; colecția Dr. Șerban Andronescu Ghika.