188. Atlas geografic în manuscris, conține 46 hărţi miniate, inclusiv Valahia și Moldova, început de sec. XIX

    lot.initial-price: 250,00 EUR
    lot.sold: 300,00 EUR
    lot.initial-price: 250,00 EUR
    lot.sold: 300,00 EUR
Atlas manuscris în policromie împărţit în patru Clase, în Clasa a doua figurând hărţi cu Valahia şi Moldova. Multe dintre hărţi sunt desenate pe pagini duble. Hârtia de bună calitate, groasă, are filigran cu numele fabricii italieneşti Canson. Legătură cu piele la cotor, cinci nervuri şi titlu pe câmpul doi: Atlas. Legătură din a doua jumătate a secolului al XIX-lea. Stare bună de conservare.
  • width: 27.5 cm
  • height: 35.5 cm