89C. ”Catehismul" de la Sâmbăta Mare, al lui Ioan Iosif, 1726

    lot.initial-price: 1.200,00 EUR
    lot.sold_post: 1.500,00 EUR
(1) sheet + 396 pages
"Catechismuș" sau cartea de "învățătură creștinească" a Episcopului Ioan de Camilis, adresată românilor din Imperiul Habsburgic, în încercarea autorităților de a-i atrage la confesiunea catolică - "în folosul niamului rusescu din Țara Unguriască ... iară acum, în folosul niamului rumănescu, în limba rumăniască întoarsă" - conţine principalele reguli ale creştinismului, expuse riguros. Tipar cu negru; la final, un ornament cu trei îngeri care susţin o cunună cu numele lui Iisus Hristos. Volum atipic pentru formatele de carte românească veche: format in-80, legătură de secol XVIII, poate chiar prima, integral în piele maronie, cotor cu cinci binduri şi intervale decorate cu aur şi eticheta cu titlul: „Catech. Vallach.”, forzaţ marmorat şi tranşe colorate cu roşu cinabru. Este specifică atelierelor franţuzeşti. Stare foarte bună de conservare. Se cunosc doar alte 4 exemplare ale cărții (Arhivele Naționale Bacău, Biblioteca Academiei Române București și Cluj, Biblioteca Națională a Ungariei de la Budapesta).
  • width: 9.5 cm
  • height: 15 cm
manufacturer
tipografia Academiei Iezuite de la Trnava (Sâmbăta Mare)
research_info
BRV, II, p. 27; BRV, IV, p. 225. Însoțită de raport de expertiză Florin Bogdan.
provenance
Ex-libris pe pagina de titlu: F. Michaȅlis Vallovics, Ord. Minor. Dar și mențiune "Carte aceasta a preotului Mihail Vallovici iaste".