95. Lot format din cinci piese - cămașă bărbătească din zona Maramureș, brâu oltenesc din păr de lână și 3 fote din Bucovina, Argeș și Vâlcea, provine din atelierul pictorului Honoriu Creţulescu

    lot.initial-price: 300,00 EUR
    lot.sold: 300,00 EUR
    lot.initial-price: 300,00 EUR
    lot.sold: 300,00 EUR
A. Cămașă bărbătească din zona Maramureș, pânză de in țesută manual, croi tradițional cu mânecă prinsă din umăr și confecționată din două lățimi de pânză (foarte largă), broderie manuală cu bumbac alb și ajurată. Datare: al doilea sfert al sec. XX. Piesa respectă croiul și tehnicile tradiționale de cusătură (crețurile de pe umeri și de sub gulerul - bentiță). B. Brâu oltenesc din păr de lână și lână de manufactură, năvădit (tehnica). Piesă tradițională femeiască cu decor dispus în benzi longitudinale de motive geometrice. Este numită local "brăcire cu ochi". Cromatica pe fond roșu, motive alese cu negru, galben, verde-oliv și alb. C. Lot de 3 cătrințe femeiești. a. Fotă moldovenească (Bucovina), țesută din lână, cu fir metalic datând din al doilea sfert al sec. XX. Compoziție clasică, cu margii evidențiate cromatic pe roșu-cărămiziu, trup negru și margini (pulpane) alese cu vărgi. b. Fotă brodată pe catifea de bumbac din zona Argeșului, din al treilea sfert al sec. XX. Catifea industrială din bumbac, paiete, mărgele. lână și dantelă industrială. Piesa reprezintă o modă născută în mediul rural după 1950 care apelează la materiale noi: catifea, paiete, mărgele și la tehnici moderne. Broderie pe compoziția clasică a fotei tradiționale. Motivele sunt florale, evidențiate cu paiete și mărgele iar pe margini are dantelă industrială. c. Fotă din zona Vâlcea, de la sfârșitul sec. XIX. Materiale: țesătură din lână în două ițe; bumbac; fir metalic și paiete. Piesa se impune prin tipul de compoziție "clasic" al fotei tradiționale din zonă, fiind brodată pe o țesătură din păr de lână. Tipul de compoziție - cu chenare pe trei laturi cât și categoriile de motive ce sunt puternic stilizate geometrice, evidențiază vechimea, redând ornamentică cu funcții protectoare. Cromatica - find cafeniu și motive policrome cu alb, roșu, vernil, galben, bleu, paiete și fir metalic arginitii.