46C. Statuetă din lemn, ”Fecioara Maria cu Pruncul”, probabil Sighișoara, primul sfert al sec. XVI, provine din colecţia Lucrezia și Ion Pacea

  • Atelier transilvănean
    lot.initial-price: 400,00 EUR
    lot.sold: 1.200,00 EUR
    lot.initial-price: 400,00 EUR
    lot.sold: 1.200,00 EUR
lemn policrom aurit, sculptat manual
Statueta o reprezintă pe Fecioara Maria în picioare, având o siluetă alungită. Ea ține Pruncul Iisus la piept sprijinit pe brațul stâng, iar cu brațul drept, îndoit din cot, face un gest prin care îl prezintă. Statueta sculptată în lemn ”ronde bosse”, cu spatele aplatizat, este policromată și aurită, realizată în maniera ”Madonelor frumoase” din Boemia și Austria din sec. XV. Patricularități precum atitudinea și tipologia personajelor, realizarea în volume mari a drapajului veșmintelor Fecioarei Maria, conferă statuetei o compoziție echilibrată.
  • depth: 11 cm
  • width: 14 cm
  • height: 40 cm