71. ”Sfânta și Dumnezeiasca Evanghelie”, tipărită din grija lui Mihail Grigore Sturdza, Voievod al Moldovei, Iași, 1842, pentru ctitoria sa din Târgul Mihăileni, cu ferecătură din argint aurit, decorată cu picturi în email, piesă de excepție, emailurile necesită restaurări

    lot.initial-price: 4.500,00 EUR
    lot.shop-sell-price: 16.200,00 EUR
argint 625, argint aurit, email
Evanghelia era tipărită din inițiativa domnitorului regulamentar al Moldovei Mihail Grigore Sturdza (1839-1849) în 1842 pentru biserica ctitorită pe moșia sa de la Mihăileni. Exemplarul este unul deosebit și, cu excepția medalioanelor din email, foarte bine conservat. Coperțile sunt realizate din panouri de lemn îmbrăcate în catifea vișinie, ferecate în argint aurit. Cotorul este și el îmbrăcat în aceeași ferecătură. Coperta principală este decorată cu un chenar amplu format din elemente vegetale stilizate. Cele patru colțuri sunt marcate de medalioane din email policrom înfățișând chipuri de sfinți iar în centru se află un amplu cartuș oval delimitat de raze. Pe coperta a patra se regăsește același decor vegetal stilizat iar în plan central se află un element decorativ care susține motivul Răstignirii. La baza acestuia se distinge stema Principatului Moldovei și inițialele domnitorului. Colțurile sunt marcate de patru elemente de suținere care permit stabilizarea Evangheliei în timpul slujbei. Cheutorile sunt din același metal și se prezintă sub forma a două siluete de sfinți. În interior, pe marginile albe ale paginilor, se regăsesc numeroase însemnări olografe datate în secolele XIX și XX.
  • width: 26 cm
  • height: 37 cm
research_info
În târgul Mihăileni între 1839 și 1842 se construiește biserica ”Sfântul Nicolae”, din piatră și caramidă, cu cheltuiala domnitorului Mihail Sturza și Smarandei Vogoride, sub atenta îndrumare a banului Mihalache Mavrodin. La sfârșitul anilor ‘80, în condițiile agravării politicii regimului comunist de demolare a lăcașurilor de cult și în lipsa fondurilor necesare reparațiilor urgente, parohul bisericii din Mihăilești a apelat la bunăvoința enoriașilor. Unul dintre aceștia a oferit un împrumut bisericii, pe care parohul l-a rambursat oferind la schimb câteva odoare bisericești primite drept danie, între care Evanghelia de față. Acestea au trecut ulterior în proprietatea urmașilor enoriașului, o dată cu istoria Evangheliei. Actualul deținător le-a dobândit de la urmașii acestuia prin achiziție, la momentul emigrării proprietarilor (conform relatării deținătorului actual).