34. Pereche de sfeșnice August Maximilien Delafontaine, în stil Napoleon III, din bronz doré, mijlocul sec. XIX

    lot.shop-sell-price:
bronz patinat, parțial aurit
Această pereche de sfeșnice atribuite August-Maximilien Delafontaine exemplifică vocabularul simbolic bogat și tehnicile rafinate de turnare a bronzului care au caracterizat artele decorative de elită în Franța secolului al XIX-lea. Cunoscut pentru măiestria sa impecabilă și pentru colaborările sale cu sculptori proeminenți, Delafontaine aduce rafinament sculptural acestor obiecte funcționale. Fiecare sfșenic prezintă o compoziție izbitoare: un cocor stând deasupra unei broaște țestoase în timp ce consumă un șarpe, toate redate în bronz aurit și patinat cu o atenție deosebită la detalii. Scena este mult mai mult decât decorativă; se bazează pe o tradiție stratificată de imagini simbolice, îmbinând alegorii ale înțelepciunii, vigilenței și ordinii naturale. Atât în ​​tradițiile orientale cât și în cele occidentale, cocorii simbolizează adesea longevitatea, înălțarea spirituală și vigilența; țestoasa, stabilitatea, rezistența și tărâmul pământesc; în timp ce șarpele, adesea un simbol al transformării, pericolului sau cunoașterii, adaugă o tensiune dinamică tabloului. Actul cocorului de a devora șarpele introduce o narațiune a triumfului - poate a intelectului asupra instinctului sau a ordinii asupra haosului - în timp ce stă ferm pe țestoasa sugerează o bază în stabilitate și înțelepciune străveche. Această stratificare simbolică sofisticată reflectă fascinația europeană a secolului al XIX-lea pentru motivele interculturale, în special cele din Asia de Est, și se aliniază cu influența în creștere a Japonismului în artele decorative în această perioadă.
  • custom: h=22 cm (fiecare)