12. Noapte înstelată

  • Vincent van Gogh
    lot.estimate: 250,00 EUR - 450,00 EUR
    lot.sold: 3.250,00 EUR
notat dreapta jos, sub cadru, în creion, "Collection Domaine Van Gogh"; numerotat stânga jos, sub cadru, în creion, "370/375"
cromolitografie
Considerat unul dintre cei mai importanți reprezentanți ai postimpresionismului, Van Gogh va rămâne un nume sonor, cu o influență proeminentă asupra artei din întreaga lume; cunoscut mai cu seamă începând cu finele secolului XX. Culorile vibrante și pensulația recognoscibilă rezumă adesea chintesența artistului torturat. ”Noaptea înstelată” rămâne, negreșit, una dintre cele mai cunoscute opere de artă din istorie. Admirată îndelung de iubitorii de artă și nu numai, transpusă în artă digitală, în impresionante expoziții imersive; în obiecte de colecție ori chiar litografii; această lucrare este mult râvnită de colecționari. Geneza operei poate fi identificată în peisajul pe care pictorul îl privea de la fereastra sa din cadrul azilului Saint-Paul de Mausole din Saint-Rémy, în sudul Franței. Artistul va rămâne acolo vreme de douăsprezece luni (1889-1890), în încercarea de a se concentra asupra sănătății sale mintale. Opera va fi creată la jumătatea lunii iunie, devenind o modalitate inedită de exprimare a sentimentelor prin simboluri. Deși descrie un peisaj nocturn, van Gogh ar fi realizat lucrarea în mai multe sesiuni de lucru desfășurate de-a lungul zilelor - așadar având drept cadru propice un cu totul alt tempo atmosferic. Sunt înlănțuite satul și formele de relief, stelele, astrul solar și chiar planeta Venus, dar foarte pregnanți sunt și chiparoșii din prim-plan. Cerul albastru, înstelat, dominat de culoarea caldă a lunii, dar și alterarea și distorsionarea formelor și accentuarea unor străluciri fantastice au drept rezultat un limbaj plastic profund conectat la cel emoțional. Verva pictorului mânat de pasiune și dorință va fi punctul terminus al uneia dintre cele mai apreciate opere de artă.
  • width: 27 cm
  • height: 22.5 cm