49. Hartă ”Districtul Vlașcă”, de Dimitrie Papazoglu, București, 1863, piesă foarte rară

    lot.shop-sell-price:
cromolitografie
Suprafaţa districtului Vlaşcă coincide în cea mai mare parte cu cea a actualului judeţ Giurgiu. În anul 1864 Dimitrie Papazoglu a publicat ”Atlasul geografic și statistic al României”, care cuprindea hărți detaliate ale celor 32 de districte ale României, precum și numeroase informații statistice, deosebit de interesante și de valoroase pentru istoria modernă a țării noastre. Harțile, pline de detalii, prezentau: drumurile naționale și cele locale, numărul familiilor fiecărei comune, mănăstirile, liniile telegrafice, oficiile poștale, pichetele de grăniceri dunărene și cele de munte, punctele de trecere peste graniță, locurile unde au avut loc bătălii, punctele arheologice. De asemenea, fiecare hartă avea o statistică, care cuprindea numărul: orașelor districtului, comunelor, ocoalelor, stațiilor de telegraf și a celor poștale, pichetelor, mănăstirilor, pogoanelor (cultivate și necultivate), proprietarilor, arendașilor precum și populația districtului respectiv. Pe hartă sunt marcate: legenda, scara, stema districtului, numele editorului și gravorului, dar și personalitatea căreia îi era dedicată harta respectivă. Papazoglu a început realizarea ”Atlasului geografic și statistic al României” în anul 1863, plecând de la ideea că toate cancelariile autorităților urbane și rurale, toate școlile orașelor și comunelor, toate detașamentele militare să aibă harta țării, nu numai pe cea generală (pe care o publicase în anul 1859) dar și pe cea a districtului în care se aflau. Cele 32 de harți s-au tipărit în câte 500 de exemplare. Fiecarui district i-au fost repartizate câte 400 de exemplare; s-au oprit câte 100 de exemplare care au fost unite în cadrul atlasului de fața. Prin urmare, valoarea acesteia este cu atât mai mare cu cât nu s-a realizat decât un număr foarte mic de exemplare.
  • width: 48.5 cm
  • height: 66 cm