1. Cruce, Țara Huțulilor, sec. XVIII
Licitația de Artă Tradițională și Antichități 471/2022 - 16-11-2022
2. Lot format din trei pristolnice pictate, Muntenia, sfârșitul sec. XIX
4. Candelă din argint, atelier românesc, perioada interbelică
5. Relicvar cu lanț din argint aurit, zona balcanică, a doua jumătate a sec. XVIII
7. Potir transilvănean din cositor, Sibiu, sfârșitul sec. XVIII, piesă rară, de colecție
8. Vas din cupru argintat, de circulație balcanică, începutul sec. XIX
10. Ceainic din cupru argintat, decorat cu motive florale, atelier balcanic, sec. XIX
12. Vas din aramă argintată, Dobrogea, început de sec. XVIII
14. Scăunel țărănesc, decorat cu motivul dinților lupului, zona Sibiu, jumătatea sec. XIX
15. Măsuță Neo-Românească, din lemn de tei, cca. 1930-1940
16. Carafă din sticlă de Porumbacu, sec. XVIII
17. Fluier din ceramică, din colecția pictorului Vasile Grigore
18. Carafă din sticlă de Porumbacu, decorată cu motive vegetale, sec. XVIII
22. Lot format din două furci de tors, din lemn pictat, zona Viscri, datate 1927
23. Cuier săsesc din lemn de brad pictat manual, Ţara Bârsei, Braşov, datat 1905
24. Lot format din trei furci de tors, din lemn pictat, zona Viscri, dintre care una datată 1937
26. Ladă săsească din lemn, pictată, Transilvania, datată 1842
30. Covor din lână, decorat cu motive geometrice, Banat, prima jumătate a sec. XX, piesă de colecție
32. Lepedeu din lână, zona Pădureni, Transilvania, începutul sec. XX
Showing 1 to 36 of 196 results