31. Dracula (seria "The Myths")

  • Andy Warhol
    lot.estimate: 250,00 EUR - 350,00 EUR
    lot.sold: 500,00 EUR
ștampilat dreapta jos, "Andy Warhol"; numerotat stânga jos, în creion, "33/100"; ștampilat stânga jos, timbru sec, "Georges Israel Editeur"; ștampilat pe verso, cu albastru, "Leo Castelli New York"; pe verso, timbru de securitate, "verification of authenticity"
cromolitografie pe hârtie Arches
În 1973, Andy Warhol și Paul Morrissey au colaborat pentru realizarea unui film horror, lansat în 1974 în Germania de Vest, respectiv Statele Unite ale Americii ca "Blood for Dracula", cu Udo Kier în rolul principal al contelui Dracula. Filmul a fost considerat explicit din punct de vedere sexual și al violenței, depășind barierele vremii din industria cinematografică. Warhol și regizorul Morissey au mai colaborat și pentru filmul "Frankenstein".
  • width: 36.5 cm
  • height: 36.5 cm