10. Covor muntenesc, decorat cu romburi și pristolnice, mijlocul sec. XX

    lot.initial-price: 150,00 EUR
    lot.sold_post: 187,50 EUR
lână
Confecționat din bumbac (urzeala) și lână prelucrată industrial, țesut în două ițe, cu urezeală ascunsă, motive alese în tehnica Karamani (cu tăieturi și găurele). Compozitie cu câmp central și chenar, în care dispunerea ornamentelor se realizează în sistemul alternanței, diferențiate cromatic. Motivele sunt predominant geometrice: coarnele berbecului, romburi, pristolnice și motive vegetale stilizate. Cromatica: policromie asigurată prin ritmare diferențiată a motivelor cu alb, verde, albastru, vișiniu, roșu, galben, roz, bej. Starea de conservare este foarte bună.
  • width: 130 cm
  • height: 216 cm