284. Piese de harnașament, lot de 21 de piese, sec. XVIII

    lot.initial-price: 150,00 EUR
    lot.sold: 150,00 EUR
aramă patinată
Piesele împodobeau elementele din piele care alcătuiau un harnașament (șa, ham, căpăstru). Erau confecționate prin prelucrare manuală și aveau nu doar un rol decorativ, ci și pe acela de a marca statutul călărețului.