18. Fragment de iconostas, ”Sfinții Apostoli Iuda și Toma”, școală românească, sfârșitul sec. XVIII

    lot.shop-sell-price:
tempera și foiță de aur pe lemn
Lucrarea este un fragment din friză cu Apostoli al unui iconostas. Apostolii au fost pictați doi câte doi pe un blat de lemn, fragmentele fiind apoi asamblate într-o friză cu cei 12 Apostoli, icoana centrală a frizei fiind a lui Iisus Hristos. La fel ca precedenta, Apostolul Iuda și Apostolul Toma sunt reprezentați în picioare, sub câte un arc în plin cintru, sculptat și aurit, aplicat pe icoană. Pe latura dreaptă este fixat, pe verticală, un motiv decorativ vegetal, policromat, imitând o colonetă. Ambii Apostoli sunt orientați spre stânga. Apostolul Iuda ține Evanghelia și Apostolul Toma un rotulus. Veșmintele acestora sunt pictate cu roșu și verde, cutele fiind executate “molatec” cu tușe în nuanțe mai închise pentru umbre și cu auriu pentru părțile luminate. Chipurile sunt redate conform iconografiei tradiționale, însă modelul acestora este influențat de pictura occidentală. Între Apostoli, pe fondul auriu al icoanei, se profilează biserici, a căror arhitectură este inspirată de arhitectura locală. Partea de jos a icoanei, pictată cu verde, are o intervenție mai recentă, pictată în ulei, încercând sugerarea unui peisaj în perspectivă (A.D.).
  • width: 52.5 cm
  • height: 47 cm