20. Alexandru cel Mare

  • Andy Warhol
    lot.estimate: 300,00 EUR - 500,00 EUR
    lot.sold: 900,00 EUR
semnat dreapta jos, în placă, "Andy Warhol"; numerotat stânga jos, în creion, "208/ 2400"
cromolitografie
Chiar și atunci când a încercat să se detașeze de stilul pop-art, care l-a consacrat, privind spre trecutul umanității, Andy Warhol a ales tot cultul personalității ca inspirație. Imaginea lui Alexandru cel Mare, cu sprâncele sale conturate, buclele blonde curgând ușor, este nu doar simbolul suprem al eleganței și puterii grecești, dar și un portret romantic, poate una din cele mai profunde explorări ale lui Andy Warhol în tema portretului. Seria de silkscreen-uri realizate în 1982 de Warhol pleacă de la un portret în bronz al liderului politic din Antichitate, fiind comandate de Alexander Iolas, pentru a populariza expoziția gigant "În căutarea lui Alexandru". Prin viziunea de profil, prin cromatica aleasă, artistul a influențat percepția publicului asupra personalității și omului Alexandru cel Mare, într-un context în care era dezbătută nu doar moștenirea sa istorică prin cuceririle teritoriale, dar și semnificația sa din punct de vedere al naționalismului într-un stat multietnic, respectiv al sexualității din cele mai vechi timpuri.
  • width: 60 cm
  • height: 60 cm