8. Superman

    lot.estimate: 250,00 EUR - 350,00 EUR
    lot.sold: 300,00 EUR
semnat dreapta jos, în placă, "Andy Warhol"; numerotat dreapta jos, în creion, "82/ 500"; timbru sec stânga jos, "CMOA"
cromolitografie offset
Superman s-a născut din și în cultura pop-urbană, manifestată prin benzi desenate, filme, seriale TV sau emisiuni radio. Pornind de la ideile lui Joseph Campbell enunțate în cartea "The Hero with A Thousand Faces", putem afirma că personajul lui Superman parcurge toate etapele care construiesc mitul eroului. Povestea sa îmbracă probleme de politică, de moralitate, de identitate și de egalitate socială. La rândul său, Daniel Peretti vede în Omul de Oțel un model de comportament, un mijloc de exprimare și manifestare a identității individual, precum și punct de convergență pentru membrii disparați ai unei comunități.
  • width: 45.5 cm
  • height: 45.5 cm