2. Mystery Donation by Kira Hagi

    lot.initial-price: 1.000,00 EUR
Valorifică misterul donației realizare de Kira Hagi și descoperă obiectul de colecție sau experiența specifică țării pe care a donat-o pentru cauza AMIAS. Conținutul „Mystery Box” va fi cunoscut doar în urma adjudecării, iar fondurile colectate vor fi direcționate către 150 de copii ce vor beneficia de școlarizare, masă caldă, terapie și recuperare emoțională. Licitația caritabilă este organizată de AMIAS și Asociația IWA - International Women's Association of Bucharest. După expozițiile „Sound of Silence” din București, „Reflections” de la Entree Des Artistes Gallery din France și „Experiment Dezrădăcinare” de la Muzeul Țăranului Român, pictorița și actrița Kira Hagi a ales sa liciteze pictura "XIII" din ultima sa expoziție „Rădăcini” din cadrul Galeriei Senso din București. Fiind pasionată de tot ce ține de artă, Kira Hagi a studiat Arta la Internațional British School of Bucharest (IBSB) și a absolvit CIE Adanced Level Art & Design. A primit o bursă la New York Film Academy și trei ani mai târziu și-a dat licența în Acting for Film. Kira Hagi consideră că perioada în care a locuit în Los Angeles a fost cea mai creativă din viața ei întrucât atunci picta zeci de tablouri săptămânal. Ulterior a conștientizat că pictura reprezenta o formă de terapie care a ajutat-o să supraviețuiască dorului de familie și casă. “Am plecat din țară cu gândul pe care îl are orice persoană tânără, care visează să reușească acolo unde alții nu îndrăznesc, care crede că “în altă țară” va găsi sensul vieții pe acest pământ, va trăi o poveste ca-n filme. Patru ani mai târziu, zeci de castinguri neluate, câteva proiecte de scenă în care începusem să prind rădăcini, aplauze la scenă deschisă, noi anturaje, mulți prieteni noi, dar și multe seri de dor, m-au pus în fața unei revelații personale: nu există cu adevărat o dezrădăcinare, pentru că vor rămâne mereu în sol câteva rădăcini care vor profita de prima ocazie și vor prinde din nou viață. M-am întors cu prima ocazie în țară și o parte din rădăcinile noi au rămas peste ocean, dar cu atât mai bine, voi fi mereu “acasă” pe două continente."