3. Muntele Fuji (văzut) dinspre lacul Kawaguchi [Cca. 1950]
4. Narghilea decorată cu motive vegetale, Turcia, cca. 1850, provine din colecția Grigore Ghyka
7. Mojar și pistil din lemn, mijlocul sec. XX, provin din colecția Grigore Ghyka
8. Ceas Morath Brothers Liverpool de birou, de inspirație Neo-Gotică, skeletonizat, 1868
10. Oglindă aurită, în manieră Gustaviană [Sec. XX]
12. Oglindă în manieră Louis XVI, din lemn aurit, decorată cu friză vegetală și elemente rocaille
16. Memento Mori din fildeș, conținând o scenă erotică în interior, prima jumătate a sec. XX
18. Statuetă din marmură, posibilă reprezentare a Maicii Domnului în Evul Mediu Timpuriu
19. Pereche de suporturi Gebrüder Kühn din argint, pentru ouă, cca. 1900
22. ”Butler's mirror” - oglindă concavă circulară, în manieră Regency [Sec. XX]
23. Vas Mid-Century, cu decor striat, din ceramică [A doua jumătate a sec. XX]
24. Ceas de birou Erhard & Söhne, din lemn lăcuit, cu dedicație pe verso, cca. 1910
25. Telefon Skeleton 1892, cu designul original al lui Lars Magnus Ericsson, sfârșitul sec. XIX
27. Telefon Thomson Houston, S.U.A., cca. 1930-1940
29. "Aripi de pasărea paradisului" - Planșă cu o colecție de patru fluturi exotici
31. Pictură pe mătase, ilustrând o sărbătoare locală, India, cca. 1900
32. Elefant din fildeș, decorat cu pietre prețioase, în stil Mughal [Sec. XX]
33. Admirând ikebana, din seria ”Comparație între frumuseți și flori” [Cca. 1896]
Showing 1 to 36 of 118 results