38. Butoiaș / ”Botă”- recipient pentru apă sau țuică, din lemn de brad, zona Țara Moților (Apuseni), prima parte sec. XX [early 20th Century]

    lot.initial-price: 150,00 EUR
    lot.sold: 150,00 EUR
    lot.initial-price: 150,00 EUR
    lot.sold: 150,00 EUR
doage din lemn de brad, cercuri metalice, foaie de alamă si aluminiu, nituri; taiat, despicat, tras la cuțitoaie lemnul doagelor, strâns doagele cu cercuri metalice, incizat motive decorative pe doagele butoiașului, pe foile de alamă și aluminiu, aplicat și fixat cu nituri foile metalice
Tipologia formei: recipient circular prevăzut cu două tuburi pentru introdus și scos lichidul și un lanț metalic pentru a fi transportat. Decorul este dispus la exterior pe suprafața circulară a vasului și pe cele două tuburi îmbrăcate cu foile de aluminiu. Compoziție decorativă și categorii de motive: benzi circulare cu motive geometrice (zig-zag, cercuri, triunghiuri, rozetă solară; motive vegetale: pomul vieții cu ramuri). Cromatica: cafeniu, culoarea naturală a lemnului patinat, argintiu (aluminiu) și galben (alamă) Starea de conservare este bună însă decorul incizat este degradat.
  • depth: 22 cm
  • width: 34 cm
  • height: 49 cm
early 20th Century