37. Sărăriță din lemn de fag, decorată cu motivul crucii, Maramureș, începutul sec. XX [early 20th Century]

    lot.initial-price: 100,00 EUR
    lot.sold: 150,00 EUR
    lot.initial-price: 100,00 EUR
    lot.sold: 150,00 EUR
lemn de fag; tăiat și cioplit cu barda, finisat la cuțitoaie lemnul scândurilor, decupat cu fierăstrăul, peforat cu sfredelul orificiul de prindere în cui, încheiat cutia în sistemul coadă de rândunică, incizat motive decorative
Tipologia formei: cutie pătrată prevăzută cu o ”ureche” de prindere în cui, realizată din prelungirea scândurii din spate. Compozitie decorativă și categorii de motive: expresivitatea artistică este dată de forma de fundă a urechii de prindere, motivul crucii incizat la exterior pe fața și crestăturile de pe muchia cutiei și a urechii de prindere. Cromatica: brun, culoarea naturală a lemnului patinat. Starea de conservare este foarte bună.
  • depth: 14 cm
  • width: 16 cm
  • height: 38 cm
early 20th Century