16. Comodă Napoleon III, intarsiată, sfârșitul sec. XIX

    lot.estimate: 2.000,00 EUR - 3.500,00 EUR
    lot.sold: 2.000,00 EUR
lemn ebenizat; bronz aurit; intarsii de alamă; marmură
Folosit inițial ca termen pentru cuferele de călătorie, "bahut" a fost aplicat în zona mobilierului de literatura franceză din secolul XIX, care l-a folosit pentru o varietate deconcertantă de piese. El desemnează astăzi cu precădere dulapuri cu rafturi, masive și bogat decorate, în numeroase stiluri decorative, care pot fi încadrate în orice interior. Napoleon III (sau Second Empire) este un stil care favorizează mobilierul masiv, iar eclectismul lui cu preferințe pentru Neoclasicism interpretează liber elemente de origine arhitecturală pentru a le adapta dimensiunilor și funcțiilor mobilei. Coloane și capiteluri, atlanți sau cariatide, console și frize se regăsesc în ansambluri bazate adesea pe contrastul unic dintre lemnul ebenizat și elementele din bronze doré. Piesa de față este dominată de preocuparea pentru un efect elegant și delicat. Coloanele de inspirație corintică care marchează colțurile sunt segmentate cu inele mediane care le dau o notă mai puțin masivă. Aplicațiile decorative din bronze doré, sub formă de baghete și rozete, împart suprafețele în câmpuri echilibrate. Pe frontonul și panoul central al ușii se desfășoară compoziții din motive decorative vegetale elaborate, realizate din inserții de alamă punctate de accente de sidef. Compoziția centrală florală, cu baghete și vrejuri, este dispusă în jurul unui vas de forma unei urne, de inspirație Neoclasică.
  • custom: 111 x 86 x 42 cm