126. Pușcă de vânătoare germană, bogat decorată, începutul sec. XVII. Armă de panoplie

    lot.initial-price: 3.500,00 EUR
monogramă S
Pușcă de vânătoare, cu cremene și rotiță, cu țeava ghintuită, decorată cu motive zoomorfe realizate din os intarsiat în lemn, datând de la începutul sec XVII. Țeava ghintuită este un alt progres major apărut în jurul anilor 1500, ghinturile, create inițial de armurieri pentru a prelua reziduurile de pulbere arsă și a preveni ancrasarea țevilor, dovedindu-se a fi un element esențial în îmbunătățirea preciziei tirului, cât și a balisticii exterioare a proiectilelor.
  • custom: l=121 cm; cal=12 mm