51. Ceas cartel decorat în manieră Boulle, a doua jumătate a sec. XIX

    lot.shop-sell-price:
lemn strunjit, intarsiat, policromat; alamă; bronz turnat, cizelat
Ceas de șemineu, tip cartel, cu decor din alamă în manieră Boulle, cu aplicații din bronz, reprezentând volute vegetale și personaje. Cadran marcat cu cifre romane și arabe. Necesită revizie.
  • depth: 20 cm
  • width: 33 cm
  • height: 55 cm
provenance
Provine din colecția fostei atlete, medaliată cu argint la Jocurile Olimpice de la München, Valeria Bufanu-Stephan.