1. Covor oltenesc din lână, decorat cu flori de nalbă și narcise, lucrat în atelierele mănăstirii Tismana, mijlocul sec. XX

    lot.initial-price: 250,00 EUR
    lot.sold: 450,00 EUR
urzeală din bumbac, băteală din lână, pigmenți chimici; țesut în război vertical în două ițe, cu urzeală ascunsă (două fețe), motive alese cu mâna printre fire și în tehnica karamani
Tipologia formei: dreptunghiulară, cu ciucuri înnodați din firele de urzeală, la capete. Decorul dispus pe toată suprafața piesei. Compoziție decorativă și categorii de motive: câmp central închis într-un chenar dublu, diferențiat ca dimensiune și tip de compoziție; motive geometrice: dinți de lup (chenar îngust), motive vegetal-florale specifice alesăturilor oltenești- flori de nalbă cu frunze (chenarul lat), spic de grâu, narcise, crenguțe de mărgăritar, boboci de trandafir. Cromatica: fond negru, motive policrome, în contrast: roșu, galben, roz, alb, vernil, vișiniu. Stare de conservare este foarte bună (prezintă câteva decolorări ale lânii din câmpul central).
  • width: 147 cm
  • height: 237 cm