2. Remarcabil covor oltenesc din lână, decorat cu garofițe, boboci și rândunele, a doua jumătate a sec. XIX, provine din colecția Garabet și Sabina Avachian, piesă muzeală, de colecție

    lot.initial-price: 400,00 EUR
    lot.sold: 450,00 EUR
urzeală din bumbac, băteală din lână, pigmenți vegetali și chimici; țesut în război vertical în două ițe, cu urzeală ascunsă (două fețe), motive alese cu mâna printre fire și în tehnica karamani
Tipologia formei: dreptunghiulară iar decorul dispus pe toată suprafața piesei. Compoziție decorativă și categorii de motive: câmp central închis într-un chenar dublu, diferențiat ca dimensiune și tip de compoziție; motive geometrice: dinți de lup (chenar îngust), motive vegetal-florale specifice alesăturilor oltenești- flori de nalbă cu frunze (chenarul lat), spic de grâu, narcise, crenguțe de mărgăritar, boboci de trandafir. Cromatica: fond roșu și negru, motive policrome, în contrast: roz, roșu, galben, maro, alb, vișiniu. Stare de conservare: pe laturile lungi băteala este deteriorată pe două segmente iar în chenarul central băteala este distrusă în numeroase porțiuni.
  • width: 260 cm
  • height: 175 cm