3. Covor oltenesc din lână, decorat cu motive vegetal-florale specifice alesăturilor oltenești, mijlocul sec. XX

    lot.initial-price: 250,00 EUR
    lot.sold: 800,00 EUR
urzeală din bumbac, băteală din lână, pigmenți chimici; țesut în război vertical în două ițe, cu urzeală ascunsă (două fețe), motive alese cu mâna printre fire și în tehnica karamani
Tipologia formei: dreptunghiulară, cu ciucuri înnodați din firele de urzeală, la capete. Decorul este dispus pe toată suprafața piesei. Compoziție decorativă și categorii de motive: câmp central închis într-un chenar dublu, diferențiat ca dimensiune și tip de compoziție; motive geometrice: dinți de lup (chenare), motive vegetal-florale specifice alesăturilor oltenești: flori de nalbă cu frunze (chenarul lat), narcise, spic de grâu, crenguțe de mărgăritar, boboci de trandafir, lalele, garoafe. Cromatica: fond roșu și alb (chenare), ultramarin (câmp central); motive policrome, în contrast: roșu, galben, roz, alb, cărămiziu, verde, vernil, mov. Starea de conservare este foarte bună.
  • width: 101 cm
  • height: 200 cm