25. Album fotografic alcătuit din 131 de fotografii vechi ilustrând membrii familiei revoluționarului pașoptist Christian Tell, a doua jumătate a sec. XIX

    lot.shop-sell-price:
Albumul curpinde o istorie fotografică a familiei omului politic pașoptist Christian Tell (1808-1884). Bărbații și femeile familiei sunt surprinși pe mai multe generații, din a doua jumătate a seolului al XIX-lea până la începutul secolului XX. Fotografiile sunt realizate în România și în străinătate, printre acestea se regăsesc piese care poartă antetul unor ateliere fotografice celebre, precum Duschek, Mandy sau Bielig. Albumul are coperți și cotor din piele iar pe coperta principală se regăsește monograma în alamă patinată a familiei. Legătura este deteriorată, filele sunt dezlipite din cotor iar două dintre cele trei elemente ale încuietorii lipsesc.
  • custom: 31 x 24 cm