26IT. Podul Mogoșoaia (Calea Victoriei) din București, piesă rară, de colecție [1856]

  • Ludwig Angerer
    lot.shop-sell-price:
hârtie sărată
Ludwig Angerer (1827-1879) a fost unul dintre pionierii fotografiei în Imperiul Habsburgic și Austro-Ungar, numit fotograf al Curții de către împăratul Franz Joseph. El a studiat medicina și farmacia la Universitatea din Pesta iar în 1854 a fost încadrat în divizia medicală a armatei austriece ca farmacist militar. În momentul izbucnirii Războiului Crimeeii, Imperiul austriac s-a alăturat coaliției anti-ruse și a ocupat teritoriul Principatului Țării Românești. În această conjunctură, însoțind trupele imperiale, Angerer ajunge la București. Pasiunea pentru chimie îl adusese pe el aproape de tehnica fotografiei recent descoperită. Interesul deosebit pentru această artă s-a dezvoltat repede și l-a transformat în unul din pionierii acesteia în imperiu. În 1858 și-a deschis propriul studio fotografic la Viena și, la scurt timp, era numit de împărat fotograf al curții. Fratele său Victor i s-a alăturat la scurt timp. În perioada șederii sale la București a realizat o serie de fotografii care înfățișează mai multe puncte ale capitalei Munteniei. Piesele, din care face parte și aceasta, sunt foarte valoroase atât din punct de vedere al realizării lor artistice, cât și din punct de vedere al informațiilor referitoare la Bucureștiul epocii. Angerer poate fi considerat primul fotograf al capitalei. Exemplarul de față ne înfățișează o porțiune din Calea Mogoșoaiei (Calea Victoriei de astăzi) văzută de pe clădirea Teatrului Național. Aparatul de fotografiat a surprins și panorama orașului așa cum apărea ea din acel unghi. Prima clădire din partea stângă adăpostea la parter atelierul fotografic al lui Carol Popp de Szathmary a cărei vitrină se poate distinge în fotografie. În colțul din stânga jos se observă data, 1856, iar în colțul din dreapta jos se află numele fotografului. Suportul este hârtie sărată, ceea ce face ca piesa să fie mai rară față de exemplarele imprimate pe hârtie albuminată. Paspartuul este realizat prin litografiere. Fotografia se prezintă într-o foarte bună stare de conservare.
  • width: 34 cm
  • height: 29 cm
1856